Jak nauczyć dziecko czytać?

Nauka czytania nie jest łatwa i dla dziecka jest ogromnym wyzwaniem. Jest to również proces długotrwały, który przebiega etapami. Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak zacząć?

Metod nauk czytania dla dzieci jest bardzo dużo. Ważne, by rozpocząć naukę tak, by dziecko odbierało ją jako zabawę. Nauka czytania dla dzieci ma być niejako efektem ubocznym zabawy. Warto pamiętać, że czytanie dla dziecka jest zjawiskiem bardzo abstrakcyjnym. Samo poznanie literek i umiejętność składania ich w wyrazy nie daje umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W nauce czytania bardzo pomocne jest kreatywne podejście. Trzeba pamiętać, że maluchy bardzo szybko się nudzą i przestają skupiać się na materiale. Sprawdzają się wspólne aktywności, takie jak rysowanie i podpisywanie obrazków, gdzie warto zacząć od pierwszej literki. Bardzo pomocna jest nauka wyklaskiwania sylab. Dziecko w ten sposób uczy się dzielić wyraz na części, co pozwala na szybszą identyfikacje poszczególnych liter.

Świetną zabawą w nauce czytania dla dzieci jest dopasowywanie obrazków do poznanych liter. Obrazki można rysować, wycinać, czy stawiać pieczątki.

Nieocenione jest wspólne czytanie. Rodzic czytając tekst pokazuje dziecku literki w najciekawszych dla dziecka słowach. Zabawa w szukanie słów w książeczce również jest atrakcyjna dla małego czytelnika.

Czytanie globalne – co to jest?

Nauka czytania dla dzieci oparta na czytaniu cało-wyrazowym polega na pokazywaniu dziecku kartoników z napisanym słowem. Dziecko zapamiętuje jego obraz graficzny i po jakimś czasie wie jak powinno być napisane.

Comments are closed.