Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?

Wiek przedszkolny to już czas, kiedy dzieci zaczynają przygotowywać się do nauki pisania. Prawidłowe pisanie to nie tylko właściwe kreślenie liter, ale także umiejętności gramatyczne i ortograficzne. Dlatego w nauce pisania pomóc mogą dzieciom różnego rodzaju ćwiczenia.

Ćwiczenia grafomotoryczne wspomagające pisanie


Zanim dziecko będzie już prawidłowo i sprawie pisać musi wcześniej przejść przez etap nauki pisania. Prawidłowe pisanie wymaga wielu umiejętności. Wymienić można tu choćby koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję ruchów i ich szybkość, a także kinetykę. W opanowaniu tych umiejętności pomagają ćwiczenia grafomotoryczne https://www.eduksiegarnia.pl/grafomotoryka-usprawnianie-reki .

Cele ćwiczeń


Naukę pisania najczęściej rozpoczyna się już w przedszkolu. Jest to dobry okres, aby zacząć wdrażać już ćwiczenia grafomotoryczne. Mają one bowiem na celu rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, podnoszą poziom techniki pisania, uczą także prawidłowego opowiadania o tym, co dziecko widzi na rysunkach.

Rodzaje ćwiczeń grafomotorycznych


Wśród ćwiczeń grafomotorycznych wyróżnić można przynajmniej kilka technik, które rodzice mogą bez problemów stosować w domu. Przykładem może być kolorowanie obrazków, obrysowywanie kształtów, kalkowanie rysunków, odwzorowywanie obrazków oraz rysowanie po śladach.

Trzymanie akcesoriów piśmienniczych


Podczas wykonywania ćwiczeń rodzice zwracać powinni uwagę na to, czy dziecko w sposób prawidłowy trzyma akcesoria piśmiennicze. Sprawdzić trzeba, czy np. ołówek nie jest trzymany zbyt lekko lub zbyt mocno. Innymi słowy, czy napięcie mięśniowe jest prawidłowe.

Comments are closed.