Saga rodzinna, którą warto przeczytać

Każda osoba, która słyszała o gatunku literackim, jakim są sagi, z pewnością kojarzyć je będzie z mroźną Skandynawią. Niektórzy do tego obrazka dorzucą jeszcze elementy fantastyki lub ludowej baśni. Tymczasem sagi rodzinne stanowczo wykraczają poza Skandynawię i jej folklor.

Jakiś czas temu ogromny literacki sukces odniosła nasza rodzima pisarka Ałbena Grabowska, autorka rodzinnej sagi pod tytułem Stulecie Winnych. Książka Stulecie Winnych (dostępna w księgarni tantis) okazała się tak dużym sukcesem, że podjęto decyzję o jej ekranizacji w formie serialu.

Stulecie Winnych na tle wydarzeń XX wieku

Książka Stulecie Winnych, a konkretniej mówiąc trylogia, opowiada historię kilku pokoleń rodziny Winnych na tle wielkich, ważnych i tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku.

Umiejscowienie w tym przedziale czasowym historii wielopokoleniowej rodziny okazało się strzałem w dziesiątkę. Cały XX wiek był czasem ogromnej zmiany społecznej, gospodarczej i kultowej. To w XX wieku cały świat dwukrotnie pogrążył się w wojnie, wybuchła epidemia hiszpanki, obalono carat, przeprowadzono masową eksterminację Żydów, a komunizm, którego teoretyczna wersja spodobała się bardzo wielu ludziom, w praktyce okazał się kolejnym zbrodniczym reżimem.

O czym opowiada książka Stulecie Winnych?

Historia rodziny Winnych rozpoczyna się w 1914 roku, kiedy na świat w tragicznych okolicznościach przychodzą bliźniaczki Anna i Maria. Niestety siostrom nigdy nie było dane poznać matki, która umiera przy porodzie, a dzieci są od tego czasu zdane na ojca, babcię i innych członków rodziny Winnych.

Rok 1914 jest rokiem tragicznym nie tylko dla rodziny Winnych, ale dla całej ludzkości. To właśnie wtedy wybucha I wojna światowa. Pierwszy tom sagi obejmuje okres ćwierćwiecza, podczas którego doszło, między innymi, do dwóch wojen światowych i epidemii hiszpanki.

Dalsze losy rodziny Winnych przybliżają czytelnikowi tragiczne wydarzenia wybuchu II wojny światowej, Holocaustu i Powstania Warszawskiego. Drugi tom sagi skupia się życiu rodziny na tle kształtowania się powojennej, komunistycznej rzeczywistości.

Trzeci i ostatni tom rodzinnej sagi Stulecie Winnych przedstawia losy dalszych pokoleń rodziny Winnych na tle wydarzeń związanych ze zmianami systemowymi, których skutki odczuwamy do dziś. Autorka wplata w historię Winnych wydarzenia takie jak Obrady Okrągłego Stołu, zabójstwo księdza Popiełuszki, wybuch elektrowni w Czarnobylu czy powstanie mafii pruszkowskiej. Saga kończy się na roku 2014, czyli dokładnie sto lat od narodzin Ani i Marii.

Comments are closed.