Oblicza epok – podręczniki do nauki języka polskiego
Język polski stanowi jeden z przedmiotów nauczanych w szkołach średnich. Jest to przedmiot obowiązkowy dla każdego ucznia, niezależnie od tego, czy szkoła, do której uczęszcza, to technikum, czy liceum. Ważne jest więc, by zaopatrzyć się dobry podręcznik do nauki języka polskiego. Serią takich podręczników zgodnych z obecną podstawą programową są Oblicza epok.
Czym są Oblicza epok?
Podręczniki Oblicza epok są zestawem książek do nauki języka polskiego przygotowanych specjalnie dla uczniów szkół średnich. Zestaw składa się z pięciu części. Każda z nich przeznaczona pokrywa materiał przewidziany dla konkretnych klas. Materiał jest tam podzielny na epoki historycznoliterackie i ułożony chronologicznie. Pomaga to uczniowi zobaczyć związki między epokami, a dla nauczyciela stanowi przewodnik, którym może wspomagać się podczas prowadzenia lekcji języka polskiego.
W podręcznikach zamieszczonych zostało wiele tekstów literackich z różnych epok. Struktura książek pomaga uczniom wykształcić w nich zdolności interpretacji i rozumienia tekstu pisanego. Nacisk kładziony jest również na rozwinięcie umiejętności wyrażania własnego zdania w dyskusji oraz na kształtowanie zdolności tworzenia wypowiedzi pisemnej.
Każda z części tyczy się innego okresu literackiego. Pierwsza część serii Oblicza epok omawia utwory czasów starożytnych. Kolejne tomy przekazują wiedzę z chronologicznie następujących po sobie epok (takich jak np. renesans, oświecenie, czy twórczość wojenna i powojenna).
Jakie są zalety tej serii podręczników?
Podręczniki z serii Oblicza epok stanowią nieocenioną pomoc dla uczniów przygotowujących się sprawdzianów, a także do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zawarte w nich definicje (opatrzone ramkami o nazwie „Pojęcia kluczowe”) pomagają wydzielić i zrozumieć najważniejsze zagadnienia. Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia, które pozwalają trenować różne umiejętności (między innymi w zakresie analizy, interpretacji, czy wypowiedzi pisemnej). Wstawki w tekście opatrzone ramkami „O twórcy” dają pojęcie o życiorysie i osiągnięciach autora danego utworu, co może przydać się podczas interpretacji tekstu.