Książki Richarda Feynmana – na co zwrócić uwagę?
Richard Feynaman, jest znanym amerykańskim teoretykiem fizyki, który zmarł na nowotwór w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Pozostawił po sobie wiele interesujących prac, opracowań oraz książek, dotyczących elektrodynamiki kwantowej i relatywizmu nauk ścisłych.
Pochodzący z żydowskiej rodziny Feynman, za swój wkład w rozwój konceptualny teorii kwantowej, zapoczątkowanej jeszcze przez Alberta Einsteina, otrzymał w 1965 roku Nagrodę Nobla. Wybitny znawca elektrodynamiki, zajmował się również zagadnieniami związanymi z filozofią i był przeciwnikiem systematyzacji nauk ścisłych oraz ich schematycznego postrzegania.
DOSTĘPNE NA POLSKI RYNKU WYDAWNICZYM, PRACE AUTORA
W księgarniach PWN oraz tych, które specjalizują się w sprzedaży tematycznej, z łatwością powinniśmy znaleźć chyba najbardziej znane w Polsce “Feynmana wykłady z fizyki”, które po raz pierwszy ukazały się w Polsce w 1963 roku dzięki staraniom wydawnictwa PWN. Składający się z pięciu części zbiór wykładów, stanowi zachętę dla każdej inteligentnej osoby, do głębszego zainteresowania się tematem mechaniki, powiązaną z nią teorią względności, magnetyzmem, optyką czy też elektrycznością jako osobną dziedziną fizyki.
Wykłady Feynmana, napisane są w sposób prosty i przekonywający, dlatego ich zrozumienie, nie powinno stanowić problemu nawet dla studentów nauk społecznych czy typowo humanistycznych. Książka ta, jest warta swojej ceny oraz częstego sięgania do niej podczas zbliżających się wielkimi krokami, jesiennych i zimowych wieczorów.
NAUKA I ŻYCIE OSOBISTE – KSIĄŻKI RICHARDA FEYNMANA
Kolejną interesującą pracą na temat noblisty, jest zbiór napisanych przez niego samego wspomnień pod tytułem “Pan raczy żartować Panie Feynman: przypadki człowieka ciekawego”. Ta praca jest bardziej osobista, niż wyżej wspomniany zbiór wykładów i możemy się dzięki niej, wiele dowiedzieć na temat tego co sprawiało, że Richard Feynman był tak szczególnie oraz wybitnie wyróżniającym się spośród innych naukowcem oraz cenionym przez swoich najbliższych człowiekiem.