Gra Emocje – poznaj, zrozum, naucz się mówić o uczuciach i baw się dobrze!

Nauka rozumienia własnych emocji pomaga dzieciom radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz budować trwałe i pozytywne relacje z bliskimi. Ponieważ emocje są bardzo złożone, maluchy potrzebują dużo czasu by móc je lepiej poznać, zaakceptować i nauczyć się je kontrolować. Ta trudna umiejętność przychodzi z wiekiem i pomocą dorosłych. Pomaga w tym szczera rozmowa, wsparcie i ćwiczenia. A gdyby ćwiczenia miały formę wspólnej zabawy? Były grą.. pełną emocji? Sprawdź jak gra Emocje może pomóc dzieciom zrozumieć swoje i cudze uczucia! 

Co zawiera w sobie gra Emocje? Dlaczego jest taka ciekawa?

W kolorowym pudełku znajduję się zestaw z 112 kartami z zadaniami, okrągłymi kartami z obrazkami oddającymi różne emocje, 8 puzzli które tworzą plansze do gry oraz 4 pionki i kostkę. Zabawę zaczyna się od ułożenia planszy z załączonych puzzli z twardej tektury.  Już to sprawia maluchom dużo radości i rozgrzewa je przed właściwą grą. Na planszy naniesiony jest rysunek ścieżki, która składa się różnokolorowych pul. Każdy kolor odpowiada innej kategorii emocji. Po jednej stronie planszy układa się żetony z emocjami, pod drugiej karty z zadaniami. Karty z zadaniami przypisane są do jednej z pięciu kategorii, różniąc się od siebie kolorem. Zapisane są na nich historyjki i pytania, dotyczące różnych sytuacji, które z łatwością mogą się wydarzyć każdego dnia. Karty pozwalają zrozumieć dzieciom krok po kroku mechanizm powstawania pewnych zachowań. Zadania i pytania na kartach napisane są bardzo przyjaznym dla dzieci językiem i często zilustrowane przykładami. Świetnie przygotowana treść doskonale trafia do małego odbiorcy, angażując go, skłaniając do otwierania się na dialog i analizowania uczuć. Dzięki temu karty mogą być ściągą dla rodziców i pomagać w trudnych rozmowach o emocjach także poza grą. 

Gra Emocje – proste zasady i radość ze wspólnie spędzonego czasu.

By zacząć grę na polu „start”, będącym początkiem krętej scieżki, umieszcza się pionki. Każdy z graczy wybiera pionka i rzuca w swojej kolejce kostką. Liczba oczek określa o jaką ilość pól należy się przemieścić. Jeśli gracz stanie na polu emocji, sięga po pierwszą kartę z danego stosu, na której znajdują się pytania lub zadania dotyczące danej emocji. Pola emocji mają określone kolory : czerwony, pomarańczowy, fioletowy, niebieski oraz obrazek ilustrujący emocje: radość, strach, złość lub smutek. Karty ze znakiem zapytania na zielonym tle zawierają zagadki dotyczące pozostałych emocji. Pytania skłaniają do rozmowy i zastanowienia się nad tym kiedy odczuwa się pewne uczucia. Zadania często dotyczą kolorowych żetonów przedstawiających buzi dzieci, które doświadczają różnych emocji. W ten sposób gracz uczy się jak wygląda ktoś czujący rozczarowanie, strach czy radość. Podczas gry należy pamiętać, że nie ma lepszych ani gorszych odpowiedzi, ważna jest rozmowa oraz chęć przybliżenia swoich uczuć i myśli. Dzięki tej zabawie maluch rozwija też umiejętność słuchania. Rodzic może spróbować delikatnie naprowadzić pociechę na właściwy trop i zachęcać do odważnego mówienia o własnych emocjach. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze na metę. Czas rozgrywki jest szalenie trudny do określenia, ponieważ zależy od zaangażowania uczestników we wspólną dyskusję i dzielnie się swoimi przeżyciami.

Gra Emocje – nauka i zabawa.

Dzieci poznają bardzo intensywnie otaczający je świat, często mając problem ze zrozumieniem i zaakceptowaniem uczuć, szczególnie tych negatywnych. Dzięki tej grze, dzieci uczą się, że wszystkie emocje są potrzebne, towarzyszą każdemu i nie są niczym wstydliwym, bo wstępują zawsze jedynie różniąc się natężeniem. Emocje pomagają wyrazić swoje potrzeby, wpływają na podejmowanie decyzji i reakcje na zaistniałą sytuację. Są kluczowe dla zachowania dobrego samopoczucia i funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci uczą się rozpoznawać uczucia oraz rozumieć towarzyszące im zmiany w zachowaniu i nastroju. Chociaż nie jest to proste, nauka przemycona jest w najbardziej efektywny sposób – w formie zabawy. Obecność dorosłego i wspólnie spędzony czas sprawia, że ta trudna wiedza wyjątkowo lekko i przyjemnie zostaje z małym człowiekiem. 

Kolorowa gra, miłe oku ilustracje, proste zasady gry Emocje sprawiają, że jest idealna dla najmłodszych. Nie zaskakuje więc fakt, że gra Emocje została doceniona i zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Zabawka Roku 2019 w kategorii gry dla najmłodszych.

Comments are closed.